TIFF
MOVIE OF THE MONTH
NOV 2020
CATEGORY: ANIMATED FILM
WINNER
SANGSANGBA
Directed by Jay Eunjin Lee
Korea, Republic of
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Sense Nonsense (Artham Anartham)
Directed by Harish Iyer
India
–
Fowl Crossing
Directed by Nancy Snipper
Canada
CATEGORY: BEST ACTOR
WINNER
ALEPH
Acted by Joao Butoh
Brazil
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
L’Enfant Terrible
Acted by Gerardo Gabaldón
Spain
–
The Confession
Acted by Stephen Drury Phillips
United States
–
Blind Mind
Acted by Vije Bhatia
India
–
The Beast of Romney Marsh
Acted by Dhvel Patel
United Kingdom
–
The Neighbor
Acted by Amit Mishra
United States
–
The Politician’s Truth
Acted by Robert David Duncan
Canada
–
PLATONIC
Acted by Hiroyuki ONO
Japan
CRITICS’ CHOICE AWARD
Lockdown — Manav Badlega?
Acted by Shatadip Som
India
CATEGORY: BEST ACTRESS
WINNER
Follow Your Dream
Acted by Nika Balina
United States
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
ENIGMA – The Fallen Angel
Acted by Ruchita Jadhav
India
CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY
WINNER
The Confession
Cinematography by Stephen Drury Phillips
United States
CATEGORY: BEST DIRECTOR
WINNER
Arizona 1878
Directed by MANUEL OLAYA
Spain
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Kaali Maati
Directed by Hemantkumar Mahale
India
–
SEPTEMBER 10
Directed by OM SAI PRAKASH
India
–
Blind Mind
Directed by VAJSHI G. VAVNOTIA
India
–
The Politician’s Truth
Directed by Robert David Duncan
Canada
–
The Least Expected Guest
Directed by Harry W Arp
Canada
–
ENIGMA – The Fallen Angel
Directed by Abhay Thakur
India
–
CRUMPLED
Directed by CV Ramana
India
–
Malefemale
Directed by Bhushan Patil
India
CRITICS’ CHOICE AWARD
Lockdown — Manav Badlega?
Directed by Shatadip Som
India
–
Making and Unmaking
Directed by Shaun Rose , Andrea Stangle
United States
CATEGORY: BEST EDITING
WINNER
Making and Unmaking
Directed by Shaun Rose
United States
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Lockdown — Manav Badlega?
Directed by Shatadip Som
India
–
CRUMPLED
Directed by CV Ramana
India
CATEGORY: Best Film Score – Soundtrack
WINNER
Beautiful Silence
Scored by Tim Janssens & Whitney Tai
United States
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Confession
Scored by Stephen Drury Phillips
United States
–
Dalí
Scored by Emiliano Mazzenga
India
–
CRITICS’ CHOICE AWARD
Making and Unmaking
Scored by Jacob W. Veitch
United States
CATEGORY: BEST PRODUCER
WINNER
“Money Love Me?” – H.MIL – Official Music Video
Produced by John Rees
United Arab Emirates
CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING
WINNER
Malefemale
Directed by Bhushan Patil
India
CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS
WINNER
Blind Mind
Acted by Sneha Daftary
India
CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT
WINNER
Dash Now Curbside
Directed by Jacob Alan Clark
United States
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Energy Superhub Oxford with Oxford City Council and ODS
Directed by Sharon Woodward
United Kingdom
–
TrainSharpe – Nutrition Teaser
Directed by John Rees
United Arab Emirates
CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
The Violin and its Shadow
Directed by Greg Babalas
Greece
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Welcome to Monterey
Directed by Lauren Z. Ray
United States
–
KRITHI
Directed by Suresh UPRS
India
–
The Blinding Sea
Directed by George Tombs
Canada
–
Motorcycle Thief
Directed by Robin Khanna
India
–
That’s Bob
Directed by Robert Larrabee
Canada
–
Wrong Number
Directed by Bikash Kalita
India
–
Karupp
Directed by Vishnu Shiva
India
–
Follow Your Dream
Directed by Ania Melkonian
United States
–
Pasha
Directed by Poojan H. Shah
India
–
Malefemale
Directed by Bhushan Patil
India
–
The Choice
Directed by Aneek Ray
India
–
Hello Ma’am
Directed by Christian Ruhen
Australia
CRITICS’ CHOICE AWARD
Abandonment
Directed by Sagnik Dutta Gupta
India
–
Lockdown — Manav Badlega?
Directed by Shatadip Som
India
–
The Pandemic Affair
Directed by Neil Mukherjee
United Kingdom
CATEGORY: DOCUMENTARY FILM
WINNER
Through others
Directed by KELLER GOHAN
Switzerland
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Welcome to Monterey
Directed by Lauren Z. Ray
United States
–
Ritu Goes Online
Directed by Vrinda Samartha
India
–
THE GODDESS IN THE POOL
Directed by GERARDO KORN , MARTIN SERRA
–
Dancing With Cortés
Directed by Peter Melaragno
United States
–
People of the Wild Tiger-Big Dogs
Directed by Lenore Rinder, Vallish Kaushik
United States
–
War and Vets
Directed by Rohan Singh Deo, Aaryaman Dahiya
India
–
Before I Die
Directed by Nakul Dev
India
–
The Least Expected Guest
Directed by Harry W Arp
Canada
–
Fading Whistles
Directed by Pranay Raj
India
–
UNDER THREAT
Directed by Ewa Stankiewicz
Poland
CRITICS’ CHOICE AWARD
Making and Unmaking
Directed by Shaun Rose, Andrea Stangle
United States
–
Pandu bro
Directed by Innokentii Ludevig
Russian Federation
CATEGORY: DRONE FILMS
WINNER
Winterdream in Bavaria
Directed by Paul Hoehenberger
Germany
CATEGORY: EDUCATIONAL FILM
WINNER
Welcome to Oxford – Volunteering
Directed by Sharon Woodward
United Kingdom
CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS
WINNER
Faces
Directed by Charly Wenzel
United States
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Cure
Directed by Wang Xiaowei
China
–
Rodh
Directed by Srikanth Amudalapalli
United Kingdom
–
The Politician’s Truth
Directed by Robert David Duncan
Canada
–
Amaranthine
Directed by Chen Jiexiao
Singapore
–
Gaslit or The Incident
Directed by Karen Klami
United States
–
The Room
Directed by Rishivansh Acharjee
India
CRITICS’ CHOICE AWARD
Paint On Paint # 3
Directed by Vasco Diogo
Portugal
–
Everything finds it’s limit in it’s own physics
Directed by Giulia Falciani
Germany
–
SammyGirl
Directed by Fernando Menendez
Canada
CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS
WINNER
SEPTEMBER 10
Directed by OM SAI PRAKASH
India
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
I Can Do This
Directed by Jayakumar
India
CATEGORY: FEATURE SCRIPT
WINNER
Andropause
Written by Jason Harley
Canada
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
HERE, THERE, EVERYWHERE
Written by Thomas Louis Castiglione
United States
–
Murdock
Written by Kevin Wilde
United States
–
Hannah’s Dream -84 PAGES (All Saints Peshawar – Pakistan, 22 Sept 2013) – Supernatural true story
Written by HANNAH RATNAM, SHELLY PAINO
Canada
–
Moment of Clarity
Written by Dallas Gibson
United States
–
Dragonsong
Written by Robert Leo Cox
United States
–
The Door
Written by Robert Leo Cox
United States
–
The Haunting of Reactor Five
Written by Robert Leo Cox
United States
–
Fate’s Shadow
Written by Michelle Arthur
United States
–
Layers Of Innocence
Written by Rachel Vaswani
United States
–
YOU DON’T KNOW ME
Written by Thomas Louis Castiglione
United States
CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE
WINNER
The Wild Garden
Directed by Steve Call , Dean Sills
United Kingdom
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
DIVASWAPNA
Directed by SATISH DAVARA
INDIA
CATEGORY: FILM ON RELIGION
WINNER
The Confession
Directed by Stephen Drury Phillips
United States
CATEGORY: FILM ON WOMEN
WINNER
Laura’s Hereafter (Il domani di Laura, sub eng)
Directed by Costantino Maiani
Italy
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Final Wish
Directed by Luis Perez Villegas
United States
–
Narcissist
Directed by Sandeep Raj
Australia
–
Flamework
Directed by Zoltán Krasznay
Hungary
–
Chhaddonam (Pen Name)
Directed by Dhritisree HZBRL
India
–
Gaslit or The Incident
Directed by Karen Klami
United States
–
Ποια εν τούτη? (Who is she?)
Directed by Koraly Dimitriadis
Australia
CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE
WINNER
THE GODDESS IN THE POOL
Directed by GERARDO KORN , MARTIN SERRA
Argentina
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Ali – the Blind Boxer
Directed by Bijoy Banerjee (Co-director), Kaushik Mondal (Co-director
India
CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM
WINNER
Return
Directed by Eldar Bora
Turkey
CATEGORY: LGBT FILM
WINNER
South of Heaven
Directed by Marco van Bergen
Netherlands
CATEGORY: MOBILE FILM
WINNER
Gaslit or The Incident
Directed by Karen Klami
United States
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
OCDate
Directed by Sachin Kumar Enganati
India
–
The Voodoo Doll
Directed by Sajan Ramanandan
India
–
Long Distance
Directed by Ashna Sharan
United States
–
An Enigmatic Journey of Thamma
Directed by Rishivansh Acharjee
India
CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
Love´s worst nightmare (ft. Liz Kretschmer) – Music video
Directed by Philippe Funk
Luxembourg
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
2 Down (Official Music Video)
Directed by Sam Farage
Finland
–
BRAINWASHED – RELIGIOUS GAMES
Directed by Toby Wulff
Germany
–
Fallin’
Directed by Kyle Jeffrey
United States
–
“Money Love Me?” – H.MIL – Official Music Video
Directed by John Rees
United Arab Emirates
–
How Was I supposed To Know
Directed by Tim Janssens
Belgium
CRITICS’ CHOICE AWARD
Disillusion song
Directed by Federico Agnello
Italy
CATEGORY: NARRATIVE FEATURES
WINNER
Lost Voice
Directed by Jiandong Zhang
China
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Kaali Maati
Directed by Hemantkumar Mahale
India
–
Blind Mind
Directed by VAJSHI G. VAVNOTIA
India
–
Sisyphus’ vacation
Directed by LIM Hyun-mook
Korea, Republic of
–
DITHAKOT HERAL XAPON
Directed by PANKAJ PALLAV SARMA
India
–
Pasha
Directed by Poojan H. Shah
India
–
SOME PAST THINGS
Directed by lee ge
China
CRITICS’ CHOICE AWARD
In the Name of the Son
Directed by LEE Jeong-gook
Korea, Republic of
–
An Acid Attack case
Directed by Rahul Rai Gupta
India
CATEGORY: ONE MINUTE FILM
WINNER
PIONEER
Directed by AMELINA LIMOUSIN
Germany
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
2022
Directed by John Rees
United Arab Emirates
CATEGORY: PERFORMING ARTS
WINNER
The Least Expected Guest
Directed by Harry W Arp
Canada
CATEGORY: POSTMODERN FILM
WINNER
The Eve of Battle
Directed by Freddy Moyano
United States
CATEGORY: SHORT FILMS
WINNER
Perest
Directed by Burak Kurt
Turkey
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Vividh Bharti Ft. Rashtravaad & A Few Mobile Recordings
Directed by Aryan Singh
India
–
Vera
Directed by Verica Nedeska
Macedonia, the former Yugoslav Republic of
–
COMING HOME
Directed by Bai Kaishui
China
–
Damnation
Directed by Akshay Sidharth
India
–
The Confession
Directed by Stephen Drury Phillips
United States
–
Eastern War
Directed by Wang Xu
China
–
“Dots for Dark Days”
Directed by Mimi Garrard
United States
–
Digicat
Directed by Péter Fülöp
Hungary
–
The Present
Directed by Amitabh Ghosh
India
–
Last Goodbye
Directed by Guillermo Martin Sepulveda
Australia
–
The Final Wish
Directed by Luis Perez Villegas
United States
–
Return
Directed by Eldar Bora
Turkey
–
MUKTI
Directed by Harshit Bongarde
India
–
The Pursuit of Happyness
Directed by Sajan Ramanandan
India
–
A NEW STRONG SPRING
Directed by LUCIANO D. URIETTI., LUCA G. GABRIELE
Italy
–
Incarnation
Directed by Ganesh Guru
India
–
HINDI AKHWAR
Directed by Manish Singh
India
–
Arizona 1878
Directed by MANUEL OLAYA
Spain
–
Pheonix
Directed by Lena e Lorenzo Mariotti
Italy
–
False Teeth
Directed by lee goni, Mun bong seob
Korea, Republic of
–
FAKT 144
Directed by ASHOK RANGANATH YADAV
India
–
Gaslit or The Incident
Directed by Karen Klami
United States
–
Karupp
Directed by Vishnu shiva
India
–
Exchange Offer
Directed by Saunak Mitra
India
–
Follow Your Dream
Directed by Ania Melkonian
United States
–
ENIGMA – The Fallen Angel
Directed by Abhay Thakur
India
–
CRUMPLED
Directed by CV Ramana
India
–
MALAGÜERO
Directed by Matías Salinas
Chile
–
Jayne & Elvis
Directed by Thanh Ingle-Lai
France
–
BAGAAL
Directed by Shatrughan Mandal
India
–
Unhappy
Directed by Thomas Goersch
Germany
–
Ezhil
Directed by S. Vimalrajh
Sri Lanka
CRITICS’ CHOICE AWARD
Abandonment
Directed by Sagnik Dutta Gupta
India
–
The victim
Directed by Mahendra Dongre
India
–
Lockdown — Manav Badlega?
Directed by Shatadip Som
India
–
ALEPH
Directed by Joao Butoh
Brazil
–
Aye Mohabbat
Directed by Anisur Rahman
Brazil
–
The devil within us
Directed by Eslam Hozayen
United States
–
Shavappookkal
Directed by Nishad
India
CATEGORY: SHORT SCRIPT
WINNER
BELIEVE (25 PAGES)
Written by HANNAH RATNAM, SHELLY PAINO
Canada
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Wolves
Written by Abe Alford
United States
–
A New Dawn Breaks
Written by Dallas Gibson
United States
CRITICS’ CHOICE AWARD
Pandora’s Adversaries
Written by Jason Harley
Canada
–
Number 49
Written by Keith J. Stevens
United States
CATEGORY: SILENT FILM
WINNER
WARRIOR’S WAR WITHIN
Directed by Gajendra Kumar Padhi
India
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Lost Gold of French Creek
Directed by Brandon Porter
United States
CATEGORY: STUDENT FILMS
WINNER
The shortest night
Directed by Javier Guillot
Spain
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Perfect Lover
Directed by Andy Hong
China
–
Fatimaah
Directed by Ishaan Chugh
India
–
War and Vets
Directed by Rohan Singh Deo, Aaryaman Dahiya
India
–
The Table Fan Story
Directed by Kaushal Shah
India
–
Rafu Chakkar
Directed by Hussein Kamil
Pakistan
–
Like Father, Like Son.
Directed by Vishal Lalwani
United Arab Emirates
CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES
WINNER
You’re Next Episode 1
Directed by Ross Heath, Christopher Livermore
United Kingdom
CATEGORY: TRAILER/TEASER
WINNER
Baroque
Directed by Valentin Disant, Sasi fauzi
France
CATEGORY: TRAVEL FILM
WINNER
Letter From Arizona
Directed by Valerian Ponsero
France
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Great Way
Directed by ALBA PROL CID, RAUL GARCIA
Spain
CATEGORY: TREATMENT / SYNOPSIS
WINNER
Fate’s Shadow
Directed by Michelle Arthur
United States
CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA
WINNER
La Bruja De Los Colores Infinitos
Directed by Assur Avendaño
Mexico
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
All In 3: A Fikowski & Vellner Documentary
Directed by S.J. Finlay
Canada
–
Remembrance Day online service
Directed by Sharon Woodward
United Kingdom
–
Gaslit or The Incident
Directed by Karen Klami
United States
CATEGORY: WOMEN’S FILMS
WINNER
She’s not normal
Directed by Koraly Dimitriadis
Australia
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
REPUTATION…..roots are deeply rooted
Directed by MR. ANIL ASHOK PAWAR
India
–
The Re-Birth
Directed by Avishek Chattopadhyay
India
–
Follow Your Dream
Directed by Ania Melkonian
United States
CRITICS’ CHOICE AWARD
SammyGirl
Directed by Fernando Menendez
Canada
CATEGORY: Young Filmmaker
WINNER
2022
Directed by John Rees
United Arab Emirates
OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
SammyGirl
Directed by Fernando Menendez
Canada