FILMS OF THE MONTH – MAY 2020

CATEGORY: AMATEUR FILMS

WINNER

Harberton- A tribute to the countryside during isolation

Directed by Hal Miller, Emily Stanford

United Kingdom

CATEGORY: ANIMATED FILMS

WINNER

Birds Of A Feather

Directed by Varad Bhamburdekar

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Magic Dream

Directed by Tomás Welss Barkan

Chile

Skinjob

Directed by Steve Simons

United Kingdom

the cut

Directed by Ariel Lovotti

Argentina

The Chair

Directed by Ronnie Cramer

United States

CATEGORY: BEST ACTOR

WINNER

Lend Me Your Sugar

Acted by Ivar Nørve

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CHEYENNE

Acted by Jérémy BANSTER

France

          THE DEVIL AND THE HOLY WATER

Acted by Paolo Salvadeo

Italy

The IIFF

Acted by Joey Mosca

United States

Toaster

Acted by Kannan Imman

Canada

The Seeker’s Tale

Acted by  Robert David Duncan

Canada

What We Have Seen

Acted by  Dylan Stumer

Australia

The Eve – Short film 2015 (English version) Winner of 268 awards

Acted By Valerio Santosuosso

Italy 

CRITIC’S CHOICE AWARD

COVERED CANDOR

Acted by  Romm Burlat

Philippines

CATEGORY: BEST ACTRESS

WINNER

Two autumns in Paris

Acted by  Maria Antonieta Hidalgo

Venezuela

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Disappeared

Acted by Breanne Marestin

United States

Glances

Acted by  Marina Azze

Brazil

Lend Me Your Sugar

Acted by Henny Moan

Norway

THE DEVIL AND THE HOLY WATER

Acted by Alice Viganò

Italy

Rudri

Acted by Paavana Gowda

India

Enter Nirvana

Acted by Lindsay Bennett-Thompson

United Kingdom

What We Have Seen

Acted by Jenna Kenney

Australia

CRITIC’S CHOICE AWARD

Manasanamaha

Acted by Drishika Chander

India

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

WINNER

Toaster

Cinematography by Rankan Ponniah

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Disappeared

Cinematography by Azeez Gabsi

United States

With…Out

Cinematography by Hubert Bąk

Poland

CATEGORY: BEST DIRECTOR

WINNER

Glances

Directed by Ivann Willig

Brazil

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CHEYENNE

Directed by Gerard Corporon

France

Stateless in India

Directed by Sumithra Prasanna

Singapore

Disappeared

Directed by Jedediah Parker

United States

The Eve

Directed by Luca Machnich

Italy

Out Of Time

Directed by Jonathan J.A. Bridges

USA

Cry of the Sky

Directed by Shahram Qadir

Sweden

The IIFF

Directed by Joey Mosca, Dan Gregory

United States

Toaster

Directed by Triden V Balasingam

Canada

The Seeker’s Tale

Directed by Robert David Duncan

Canada

CRITIC’S CHOICE AWARD

Metasis

Directed by Rutvij Barot

India

Manasanamaha

Directed by Deepak

India

“By God, There’ll Be Dancing!”

Directed by Vineesha Arora Sarin

United States

CATEGORY: BEST EDITING

WINNER

Toaster

Edited by Triden V Balasingam

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Metasis

Edited by Sadek Merchant

India

The Eve

Edited by Luca Machnich

Not Specified

  A 1969   Comet’s tale

Edited by Carol Jackson

United States

The Seeker’s Tale

Edited by Robert David Duncan

Canada

CRITIC’S CHOICE AWARD

THE JOURNEY

Edited by THEYVA PRASHAN

Malaysia

CATEGORY: BEST FILM SCORE – SOUNDTRACK

WINNER

Out Of Time

Film score by Neil Strawbridge

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Manasanamaha

Film score by Deepak

India

The Eve

Film score by Luca Machnich

Not Specified

  A 1969   Comet’s tale

Film score by Neil Strawbridge

United States

CATEGORY: BEST PRODUCER

WINNER

Two autumns in Paris

Produced by Francisco Villarroel

Venezuela

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Toaster

Produced by Stenson Arul

Canada

 

CATEGORY: BEST SOUND DESIGNING

WINNER

  A 1969   Comet’s tale

Directed by Carol Jackson

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Metasis

Directed by Rutvij Barot

India

SATTHAM

Directed by VM Karthik

India

The Eve

Directed by Luca Machnich

Italy

Toaster

Directed by K R Krishna

Canada

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTOR

WINNER

THE DEVIL AND THE HOLY WATER

Acted by Paolo Salvadeo

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Two autumns in Paris

Acted by Francisco Villarroel

Venezuela

Sil and the Devil Seeds of Arodor

Acted by Christopher Ryan

United Kingdom

Toaster

Acted by Rick Gomes

Canada

CATEGORY: BEST SUPPORTING ACTRESS

WINNER

Disappeared

Acted by   Elena Obolonchik

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

COVERED CANDOR

Acted by  Faye  Tangonan

Philippines

The Seeker’s Tale

Acted by Mildred Achoch

Canada

The Eve – Short film 2015 (English version) Winner of 268 awards

Acted By Mary Wall

Italy

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

DO YOU WANT TO GO OUT WITH ME?

Directed by Mikel Arraiz

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lend Me Your Sugar

Directed by Geir Jardar Olsen

Norway

The IIFF

Directed by Joey Mosca, Dan Gregor

United States

CATEGORY: BEST VFX ARTIST

WINNER

The Eve – Short film 2015 (English version) Winner of 268 awards (check the awards section and project website link)

VFX by Giulia Infurna

Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

  A 1969   Comet’s tale

VFX by Neil Strawbridge

United States

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER

DO YOU WANT TO GO OUT WITH ME?

Directed by Mikel Arraiz

Spain

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lend Me Your Sugar

Directed by Geir Jardar Olsen

Norway

The IIFF

Directed by Joey Mosca, Dan Gregory

United States

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER

We Are Oxford

Directed by Sharon Woodward

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Moonflake : Space for imagination

Directed by Brice Blanloeil, Jean-Sébastien Duinjdam

France

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER

THE DEVIL AND THE HOLY WATER

Directed by Giulia Bejor

Italy

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER

THE JOURNEY

Directed by THEYVA PRASHAN

Malaysia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Birds Of A Feather

Directed by Varad Bhamburdekar

United States

My Happiness Password

Directed by Esha Tewari

Canada

Alabaster

Directed by Dan Ramm

United States

Rudri

Directed by Badiger Devendra

India

Nishobde- Silently

Directed by Debajyoti Ghosh

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

THE MASTERPIECE

Directed by ROHHIT B KUMMAR, SHIRISH PRAKASH

India

GO WEST TO BE A TEACHER

Directed by Chen Liu

China

CORO-NAH

Directed by Tasmay

United States

DHATRI

Directed by Vishwanath Kote

India

“By God, There’ll Be Dancing!”

Directed by Vineesha Arora Sarin

United States

Ten Rupee note

Directed by Sagnik Bhattacharya

India

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

WINNER

The Wetland

Directed by Dušan Davidov

Slovakia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Harberton- A tribute to the countryside during isolation

Directed by Hal Miller, Emily Stanford

United Kingdom

Stateless in India

Directed by Sumithra Prasanna

Singapore

Father of a Broken Angel

Directed by Dhiney Ramos

Netherlands

  A 1969   Comet’s tale

Directed by Carol Jackson

United States

The Last Descendant of The Emperor

Directed by Liu Tianhao

China

Amy’s Victory Dance

Directed by Brian Thomas

United States

Windfall of Grace

Directed by Japna Tulsi

India

 

CRITICS’ CHOICE AWARD

Unwell Borewell

Directed by SHRIKANT PRABHU

India

Ska’d by the music

Directed by Sharon Woodward

United Kingdom

The root of evil

Directed by Davide Di Nisio

Italy

Mrs. Nambiar: More than ‘just’ a teacher

Directed by Prateek Prajosh

India

Shunya Prayog (Zero Show)

Directed by Shripad Deshpande

India

Etched in Bone

Directed by Martin Thomas (director), Béatrice Bijon (co-director)

Australia

 

CATEGORY: EDUCATIONAL FILMS

WINNER

APSARA KONDA

Directed by Dr Ramesh Kamath

India

CRITICS’ CHOICE AWARD

GO WEST TO BE A TEACHER

Directed by Chen Liu

China

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

WINNER

Katalinka 16

Directed by András Attila Farkas

Hungary

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Graceful Other

Directed by Myriam Thyes

Germany

Mantis

Directed by Daniel Schwachter

United States

The Lonely Butterfly

Directed by Ken Holmes, Audrey Seybold

United States

The Seeker’s Tale

Directed by Robert David Duncan

Canada

CRITICS’ CHOICE AWARD

PAUSE

Directed by Charly Wenzel

United States

CATEGORY: FAMILY/CHILDREN FILMS

WINNER

Intezaar – The Wait

Directed by Kamlesh Acharya

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

My Lockdown Guest

Directed by Jyoti Galada

India

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

WINNER

Cry of the Sky

Written by Shahram Qadir

Sweden

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Motema [Heart]

Written by Joey Kent, Jeffrey Luken Hartlage

United States

THE LAST 12 HOURS OF JESUS

Written by demetrio casile

Italy

Beyond Gates

Written by Alex Linder

France

Protector of the Emerald City

Written by Kevin J. Howard

United States

The Seedling

Written by Kevin J. Howard

United States

Her Seventh Death

Written by Virginia Austin

United States

CRITICS’ CHOICE AWARD

Hold Fast

Written by Dallas Gibson

United States

On Par

Written by Paul G. Andrews, Beth Kates

United Kingdom

SUGAR

Written by Thomas Louis Castiglione

USA

Faithful Shadow

Written by Kevin J. Howard

United States

Not in a Million Years

Written by Christan van Slyke

USA

Hindsight 20/20

Written by Christan van Slyke, Dan E Scott

United States

AUDIENCE CHOICE AWARD

The Loser’s Club

Written by Jonathan Turner Smith

United States

CATEGORY: FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

WINNER

Mantis

Directed by Daniel Schwachter

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

GAINDA – A Conservation Story

Directed by Supunya Devavrata

India

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER

The Day of Wrath

Directed by Jacek Raginis-Królikiewicz

Poland

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Yamdoot Mera Dost

Directed by Pramode Kumar

United States

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER

Heart of Gold

Directed by Mr.Kullachat Jitcajonwanich

Thailand

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

DHATRI

Directed by Vishwanath Kote

India

CATEGORY: FILM / VIDEO POSTER

WINNER

Two autumns in Paris

Directed by Gibelys Coronado

Venezuel

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Alabaster

Directed by Dan Ramm

United States

Enter Nirvana

Directed by Lindsay Bennett-thompson

United Kingdom

CRITICS’ CHOICE AWARD

On Par

Directed by Paul G. Andrews & Beth Kates

United Kingdom

CATEGORY: FILMS ON DISABILITY ISSUE

WINNER

Amy’s Victory Dance

Directed by Brian Thomas

United States

 

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FEATURE FILM

WINNER

COVERED CANDOR

Directed by Marvin Gabas

Philippines

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Eve – Short film 2015 (English version) Winner of 268 awards

Directed By Luca Machnich

Italy

CATEGORY: LGBT FILM

WINNER

Birds Of A Feather

Directed by Varad Bhamburdekar

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Love Knows No Gender

Directed by Shivankar Arora

India

The Last Resort

Directed by Hemjeet Nongmaithem

India

CATEGORY: MOBILE FILM

WINNER

Mantis

Directed by Daniel Schwachter

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

WITHIN

Directed by Amrita Roy

India

–––

After 19

Directed by Leonidas Stanescu

Singapore

Dark Dawn in Tokyo

Directed by Leonidas Stanescu

Singapore

Lockdown Ghost

Directed by Esha Tewari

Canada

The Lonely Butterfly

Directed by Ken Holmes, Audrey Seybold

United States

Mahiruho

Directed by Sagnik Bhattacharya

Not Specified

Nishobde- Silently

Directed by Debajyoti Ghosh

India

CRITIC’S CHOICE AWARD

Vadoba

Directed by Vishal Sawant

India

The Source

Directed by Esha Tewari

Canada

Mixed Movie

Directed by Vasco Diogo

Portugal

“By God, There’ll Be Dancing!”

Directed by Vineesha Arora Sarin

United States

JAAN HAI TU

  Directed by SUUJOY J. MUKERJI & SUPRIYA MUKERJI

India

Yet Unknown Sky

Directed by Abhishek Basu

India

Antaheen

Directed by Sagnik Bhattacharya

India

PASSWORD

Directed by Rohan Kumar Das

India

CATEGORY: MUSIC VIDEO

WINNER

Monska – C. R. Robin

Directed by Isabella Andronos

Not Specified

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mehroo

Directed by Yuvraaj Parashar

India

Aaj Din – Cafe on Sale

Directed by Tarun Sardana

India

Yeah! Yeah! Yeah!

Directed by Caeser Pink, Caeser Pink

United States

Sudhakara

Directed by Ashish P Lotangane

United States

NEW DAY NEW WORLD

Directed by Peter Sacco

Canada

Walk alone – Ekla chalo re

Directed by Tariq Hassan

Sweden

CATEGORY: NARRATIVE FEATURE

WINNER

The Flaming River

Directed by Dima Kosygin

Ukraine

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Two autumns in Paris

Directed by Gibelys Coronado

Venezuela, Bolivarian Republic of

The Day of Wrath

Directed by Jacek Raginis-Królikiewicz

Poland

Rudri

Directed by Badiger Devendra

India

Cry of the Sky

Directed by Shahram Qadir

Sweden

A Long Way Home

Directed by Jianli Guo

China

MIRAGE

Directed by Rick Schmidt

United States

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

WINNER

Mafioso In The Making

Directed by Donny Walker

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Last Rite

Directed by Matthew Ewald

United States

One Earth, One Chance

Directed by Mansha Totla

India

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

WINNER

If I was a Hummingbird

Photographed by Cynthia Bergen

United States

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

WINNER

The Lonely Butterfly

Directed by Ken Holmes, Audrey Seybold

United States

CATEGORY: ROMANTIC SHORT FILMS

 WINNER

Lend Me Your Sugar

Directed by Geir Jardar Olsen

Norway

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Starry Night

Directed by Pranay   Aggarwal

India

Glances

Directed by ivann willig

Brazil

CRITIC’S CHOICE AWARD

Manasanamaha

Directed by Deepak

India

CATEGORY: SHORT FILMS

WINNER

Half a Film

Directed by Saif Hasnaoui

Tunisia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Dream for Happiness

Directed by Irina Velichkova

Bulgaria

Harberton- A tribute to the countryside during isolation

Directed by Hal Miller, Emily Stanford

United Kingdom

The Acquisition

Directed by lance j. reha

United States

To the Ends of the Earth

Directed by Bryar Bajalan

Iraq

Birds Of A Feather

Directed by Varad Bhamburdekar

United States

WTH!

Directed by Karam Singh

Canada

Disappeared

Directed by Jedediah Parker

United States

–––

The  Visit

Directed by Marek Zalewski

Poland

–––

Katalinka 16

Directed by András Attila Farkas

Hungary

–––

Lend Me Your Sugar

Directed by Geir Jardar Olsen

Norway

–––

I LOST MYSELF

Directed by Pal Kolndrekaj

Italy

–––

The Eve – Short film 2015 (English version) Winner of 268 awards (check the awards section and project website link)

Directed by Luca Machnich

Not Specified

–––

Hatred

Directed by Jenoy Jose

India

–––

FRAGMENTED

Directed by André Rodrigues

Portugal

–––

One Word Sawalmem

Directed by Natasha Deganello Giraudie, Michael “Pom” Preston

United States

–––

Migration

Directed by Komalan Kutty Methil

United Arab Emirates

–––

kamra khali hai

Directed by Padam Singh

India

–––

Toaster

Directed by Triden V Balasingam

Canada

–––

Enter Nirvana

Directed by Lindsay Bennett-thompson

United Kingdom

–––

What We Have Seen

Directed by Lawrence McCudden

Australia

–––

The Invincible

Directed by Dr. Pankaj Borah

India

–––

RAIN CHECK

Directed by Sayanta Manna

India

–––

LOVELESS

Directed by Simon Rieth

France

–––

BBQ

Directed by Jeanne Mayer

France

–––

Blue Eyes

Directed by Peter Gould

United Kingdom

–––

12 Point Courier

Directed by Pratiyaksh Singh

India

–––

Wings of the Spirit

Directed by Albert Meisl

Austria

–––

Our Home

Directed by Iyore Edegbe

Canada

CRITIC’S CHOICE AWARD

“Junk 2020”

Directed by Mimi Garrard

United States

–––

THE MASTERPIECE

Directed by ROHHIT B KUMMAR, SHIRISH PRAKASH

India

––––

Screams

Directed by TP Devarajan

India

–––

Shut In

Directed by Jaylen Hobdy

United States

–––

No One Left

Directed by Morgan Hamilton-Lee, Brendan Smith, Jen Brown

United States

–––

Depression

Directed by Pratiksinh Chavda

India

–––

NAZARIYA

Directed by SATYA PRAKASH

India

–––

Kagaraja-Lord of all Animals

Directed by Lenore Rinder

United States

–––

The Invisible Thread

Directed by Deepak Kumar Srivastava

United States

AUDIENCE CHOICE AWARD

Anagnorisis

Directed by Arturo Dueñas Herrero

Spain

–––

The Last Man

Directed by Debapriya Roy

India

 

 

 

CATEGORY: SHORT SCRIPT

WINNER

In the days when we are dead  –  screenplay

Written by  cameron moon

United Kingdom

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

One In A Trillion – Escape

Written by  Marven Likness

Canada

Oni

Written by  David Santo

United States

THE DEVIL AND THE HOLY WATER

Written by  Alessandro Carnevale Pellino

Italy

Blue Eyes

Written by  Peter Gould

United Kingdom

 

CRITIC CHOICE AWARD

Manasanamaha

Written by  Deepak

India

The Night We Met

Written by  Rhys

United Kingdom

AUDIENCE CHOICE AWARD

DANDELION WISHES

Written by SAMMY KISTELL

United Kingdom

Healed

Written by Eddie Danecki

United States

  ––

CATEGORY: STUDENT FILMS

WINNER

Birds Of A Feather

Directed by  Varad Bhamburdekar

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Cadence of the Valley

Directed by  Rama Ayasra

Jordan

Hungry Ghost

Directed by  Benjamin Chung-Ying Eckersley

United States

Out Of Time

Directed by  Jonathan J.A. Bridges

USA

Headline

Directed by  Taahanafees Quadri

India

A Boring Story

Directed by  Wang Yindong

China

CRITICS’ CHOICE AWARD

Happy Anniversary

Directed by  Pranay Aggarwal

India

Ten Rupee note

Directed by  Sagnik Bhattacharya

India

CATEGORY: TELEVISION / PILOT PROGRAM OR SERIES

 

WINNER

The Keys to Earth(60 page excerpt)

Directed by  Darr Reitknecht

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Sri Lanka’s New Fault Lines

Directed by  Sumithra Prasanna

Singapore

CATEGORY: TRAILER / TEASER

WINNER

Broken Clay (Trailer)

Directed by  Owen Hisle

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Vadoba

Directed by  Vishal Sawant

India

 

CATEGORY: TRAVEL FILMS

WINNER

Ireland

Directed by Saimanish Prabhakar

United Arab Emirates

 

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

WINNER

The Lonely Butterfly

Directed by Ken Holmes, Audrey Seybold

United States

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

 

WINNER

Diametric

Directed by Jananee Rasiah

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

  A 1969   Comet’s tale

Carol Jackson

United States

–––

Enter Nirvana

Lindsay Bennett-thompson

United Kingdom

CRITIC’S CHOICE AWARD

Every 68 Minutes

ANINDITA SARBADHICARI

India

–––

“By God, There’ll Be Dancing!”

Vineesha Arora Sarin

United States

–––––––